 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLH180MEFC10X16)
Rubycon 63ZLH180MEFC10X16
PartNo:
63ZLH180MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 180UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NR
Capacitance:47000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:20.9A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.780" (223.00mm)