 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLH820MEFC18X20)
Rubycon 63ZLH820MEFC18X20
PartNo:
63ZLH820MEFC18X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4441
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NHG
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:265mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)