 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLJ560MGC16X20)
Rubycon 63ZLJ560MGC16X20
PartNo:
63ZLJ560MGC16X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1203
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:CL
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:300mA
Impedance:260 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)