 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLJ820MGC16X25)
Rubycon 63ZLJ820MGC16X25
PartNo:
63ZLJ820MGC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PW
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:188.5mA
Impedance:250 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)