 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (80ZLJ180M10X25)
Rubycon 80ZLJ180M10X25
PartNo:
80ZLJ180M10X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 180UF 80V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41505
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhm
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.4A
Impedance:106 mOhm
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)