 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (80ZLJ680MGC18X25)
Rubycon 80ZLJ680MGC18X25
PartNo:
80ZLJ680MGC18X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 707
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 80V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:1200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.6A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)