 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (100MU473MA23216)
Rubycon 100MU473MA23216
PartNo:
100MU473MA23216
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 0.047UF 100V 3216
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:MKT373
Capacitance:0.56μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)