 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16MU105MA23216)
Rubycon 16MU105MA23216
PartNo:
16MU105MA23216
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 1UF 16V 3216
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:R46
Capacitance:10000pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:560V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)