 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16MU155MA23216)
Rubycon 16MU155MA23216
PartNo:
16MU155MA23216
Request Qty:
Description: CAP 1.5UF 16V 3216
Packaging:Bulk
Series:PHE840E
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:760V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)