 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16MU226MD35750)
Rubycon 16MU226MD35750
PartNo:
16MU226MD35750
Request Qty:
Description: CAP 22UF 16V 5750
Packaging:Bulk
Series:PHE820
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)