 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16MU335MB33225)
Rubycon 16MU335MB33225
PartNo:
16MU335MB33225
Request Qty:
Description: CAP 3.3UF 16V 3225
Packaging:Bulk
Series:ECQ-E(F)
Capacitance:3900pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)