 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16MU475MC14532)
Rubycon 16MU475MC14532
PartNo:
16MU475MC14532
Request Qty:
Description: CAP 4.7UF 16V 4532
Packaging:Bulk
Series:XP
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.827" L x 0.323" W (21.00mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):0.626" (15.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)