 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16ST106MC44532)
Rubycon 16ST106MC44532
PartNo:
16ST106MC44532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1172
Request Qty:
Description: CAP FILM 10UF 16VDC 1812
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ECW-F(L)
Capacitance:0.082μF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.295" W (13.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.469" (11.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)