 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (16ST685MC24532)
Rubycon 16ST685MC24532
PartNo:
16ST685MC24532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 657
Request Qty:
Description: CAP FILM 6.8UF 16VDC 1812
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ECQ-E(B)
Capacitance:0.68μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.539" (13.70mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)