 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (250MPH224J)
Rubycon 250MPH224J
PartNo:
250MPH224J
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3727
Request Qty:
Description: CAP FILM 0.22UF 250VDC RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:DME
Capacitance:0.068μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.827" L x 0.335" W (21.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)