 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (25MU155MB33225)
Rubycon 25MU155MB33225
PartNo:
25MU155MB33225
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 1.5UF 25V 3225
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:383
Capacitance:10000pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:550V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)