 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (25MU225MB23225)
Rubycon 25MU225MB23225
PartNo:
25MU225MB23225
Request Qty:
Description: CAP 2.2UF 25V 3225
Packaging:Bulk
Series:R46
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.988" (25.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)