 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (25MU475MC24532)
Rubycon 25MU475MC24532
PartNo:
25MU475MC24532
Request Qty:
Description: CAP 4.7UF 25V 4532
Packaging:Bulk
Series:ECW-F(L)
Capacitance:2.4μF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.102" L x 0.689" W (28.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):1.035" (26.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)