 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (25ST475MC24532)
Rubycon 25ST475MC24532
PartNo:
25ST475MC24532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1558
Request Qty:
Description: CAP FILM 4.7UF 25VDC 1812
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ECW-F(L)
Capacitance:0.2μF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.406" W (18.00mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):0.638" (16.20mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)