Rubycon (35MU106MD35750)
PartNo:
35MU106MD35750
Manufacturers:
Rubycon
Qty:
100
Request Qty:
Description:
CAP 10UF 35V 5750
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Bulk
Series:
R60
Capacitance:
1.0μF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)