 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (35MU225MC14532)
Rubycon 35MU225MC14532
PartNo:
35MU225MC14532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 2.2UF 35V 4532
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:B32522
Capacitance:1.5μF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)