 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (35MU474MA13216)
Rubycon 35MU474MA13216
PartNo:
35MU474MA13216
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 0.47UF 35V 3216
Product Information:
Minimum Quantity :
Packaging:Bulk
Series:160
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)