 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (35MU475MC44532)
Rubycon 35MU475MC44532
PartNo:
35MU475MC44532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 4.7UF 35V 4532
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:B32652
Capacitance:3300pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)