 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (35ST105MB13225)
Rubycon 35ST105MB13225
PartNo:
35ST105MB13225
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2168
Request Qty:
Description: CAP FILM 1UF 35VDC 1210
Packaging:Bulk
Series:PME271Y
Capacitance:10000pF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.205" W (18.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.598" (15.20mm)