Rubycon (35ST474MA13216)
PartNo:
35ST474MA13216
Manufacturers:
Rubycon
Description:
CAP FILM 0.47UF 35VDC 1206
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Bulk
Series:
383
Capacitance:
0.068μF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
550V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)