 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (50MU105MC14532)
Rubycon 50MU105MC14532
PartNo:
50MU105MC14532
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 1UF 50V 4532
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ECQ-E(F)
Capacitance:1.5μF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.567" (14.40mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)