 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (50ST224MA13216)
Rubycon 50ST224MA13216
PartNo:
50ST224MA13216
Manufacturers: Rubycon
Qty: 749
Request Qty:
Description: CAP FILM 0.22UF 50VDC 1206
Product Information:
Minimum Quantity :
Packaging:Bulk
Series:ECW-F(B)
Capacitance:3.9μF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.299" L x 0.650" W (33.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.181" (30.00mm)