Rubycon (630MPB224J)
PartNo:
630MPB224J
Manufacturers:
Rubycon
Description:
CAP FILM 0.22UF 630VDC RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Bulk
Series:
XP
Capacitance:
0.1μF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.827" L x 0.378" W (21.00mm x 9.60mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)