 All Product > Capacitors > Film Capacitors > Rubycon  (63MU335MD35750)
Rubycon 63MU335MD35750
PartNo:
63MU335MD35750
Manufacturers: Rubycon
Qty: 100
Request Qty:
Description: CAP 3.3UF 63V 5750
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ECQ-E(F)
Capacitance:0.039μF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)