 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (1N5250B-TP)
Micro Commercial Components (MCC) 1N5250B-TP
PartNo:
1N5250B-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 4841
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 20V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:20 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.086 %/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:25 Ohms