 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (1N5338B-TP)
Micro Commercial Components (MCC) 1N5338B-TP
PartNo:
1N5338B-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 8333
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.0W 5.1V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:930 mA
Pd - Power Dissipation:5 W
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:1.5 Ohms