Micro Commercial Components (MCC) (1N5344B-TP)
PartNo:
1N5344B-TP
Description:
Zener Diodes 5.0W 8.2V
Details
Vz - Zener Voltage:
8.2 V
Voltage Tolerance:
0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
580 mA
Pd - Power Dissipation:
5 W
Maximum Reverse Leakage Current:
10 uA
Zz - Zener Impedance:
1.5 Ohms