 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (1SMA120Z)
Taiwan Semiconductor 1SMA120Z
PartNo:
1SMA120Z
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 7209
Request Qty:
Description: Zener Diodes 120V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:120 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:5 uA
Zz - Zener Impedance:550 Ohms