Micro Commercial Components (MCC) (2EZ16D5-TP)
PartNo:
2EZ16D5-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 16V 114mA 8Ohms
Details
Vz - Zener Voltage:
16 V
Voltage Tolerance:
0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
114 mA
Pd - Power Dissipation:
2 W
Maximum Reverse Leakage Current:
500 nA
Zz - Zener Impedance:
8 Ohms