 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Diodes Incorporated  (2N7002-7-F)
Diodes Incorporated 2N7002-7-F
PartNo:
2N7002-7-F
Manufacturers: Diodes Incorporated
Qty: 264972
Request Qty:
Description: MOSFET 60V 200mW
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:70 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:115 mA
Rds On - Drain-Source Resistance:7.5 Ohms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 mW