 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (2N7002W-TP)
Micro Commercial Components (MCC) 2N7002W-TP
PartNo:
2N7002W-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 2809
Request Qty:
Description: MOSFET SNGL N-CH 60V 115mA
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:70 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
Id - Continuous Drain Current:115 mA
Rds On - Drain-Source Resistance:13.5 Ohms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:200 mW