 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (AZ23C5V6)
Taiwan Semiconductor AZ23C5V6
PartNo:
AZ23C5V6
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 5465
Request Qty:
Description: Zener Diodes 300mW SMD 5V6 dual Zener diode
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:300 mW
Maximum Reverse Leakage Current:0.1 uA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms