 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BAS40-04-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BAS40-04-TP
PartNo:
BAS40-04-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 6505
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 200mA 40V
RoHS:Details
Product:Schottky Diodes
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:40 V
If - Forward Current:0.2 A
Ifsm - Forward Surge Current:0.6 A
Configuration:Dual Series
trr - Reverse Recovery time:5 ns
Vf - Forward Voltage:1 V at 0.04 A