 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BAS40-05-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BAS40-05-TP
PartNo:
BAS40-05-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 4255
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 200mA 40V
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:40 V
If - Forward Current:0.2 A
Ifsm - Forward Surge Current:0.6 A
Configuration:Dual Common Cathode
trr - Reverse Recovery time:5 ns
Vf - Forward Voltage:1 V at 0.04 A