Micro Commercial Components (MCC) (BAS40TW-TP)
PartNo:
BAS40TW-TP
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 200mA 40V
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
40 V
If - Forward Current:
0.2 A
Ifsm - Forward Surge Current:
Configuration:
Triple Parallel
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
1 V
Ir - Reverse Current:
0.2 uA at 30 V