Micro Commercial Components (MCC) (BAS70-04-TP)
PartNo:
BAS70-04-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 200mA 70V
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
70 V
If - Forward Current:
0.2 A
Ifsm - Forward Surge Current:
0.6 A
Configuration:
Dual Series
trr - Reverse Recovery time:
5 ns
Vf - Forward Voltage:
1 V at 0.015 A