 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52B10)
Taiwan Semiconductor BZT52B10
PartNo:
BZT52B10
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 10 Volt 410mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:10 V
Voltage Tolerance:0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:180 nA
Zz - Zener Impedance:20 Ohms