Taiwan Semiconductor (BZT52B15)
PartNo:
BZT52B15
Description:
Zener Diodes 15 Volt 410mW 2%
Details
Vz - Zener Voltage:
15 V
Voltage Tolerance:
0.02
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
45 nA
Zz - Zener Impedance:
30 Ohms