 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52B20)
Taiwan Semiconductor BZT52B20
PartNo:
BZT52B20
Request Qty:
Description: Zener Diodes 20 Volt 410mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:20 V
Voltage Tolerance:0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:55 Ohms