Taiwan Semiconductor (BZT52B2V4)
PartNo:
BZT52B2V4
Description:
Zener Diodes 2.4 Volt 410mW 2%
Details
Vz - Zener Voltage:
2.4 V
Voltage Tolerance:
0.02
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
45 uA
Zz - Zener Impedance:
100 Ohms