Taiwan Semiconductor (BZT52B3V3)
PartNo:
BZT52B3V3
Description:
Zener Diodes 3.3 Volt 410mW 2%
Details
Vz - Zener Voltage:
3.3 V
Voltage Tolerance:
0.02
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
4.5 uA
Zz - Zener Impedance:
95 Ohms