 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52B5V1)
Taiwan Semiconductor BZT52B5V1
PartNo:
BZT52B5V1
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1 Volt 410mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1.8 uA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms