 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52B6V2)
Taiwan Semiconductor BZT52B6V2
PartNo:
BZT52B6V2
Request Qty:
Description: Zener Diodes 6.2 Volt 410mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.2 V
Voltage Tolerance:0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2.7 uA
Zz - Zener Impedance:10 Ohms