 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C10-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C10-TP
PartNo:
BZT52C10-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 6871
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 10V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:10 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:6.25 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:200 nA
Zz - Zener Impedance:20 Ohms