 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C12-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C12-TP
PartNo:
BZT52C12-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 6000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 12V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:12 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:8 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:25 Ohms